Szkolny Klub Górski

Góry zachwycają, inspirują, porządkują wiele ludzkich spraw. O górach można mówić bez końca.

"Świat wartości w górach jest prosty i przejrzysty dla każdego. Ale jest to absolut piękna i estetycznych doznań. Nie chcesz, nie jedziesz. Nie jedziesz, nie widzisz. Nie widzisz, nie przeżywasz. Wybór należy do ciebie." – Piotr Pustelnik.

Szkolny Klub Górski umożliwia młodym ludziom dokonać wyboru. Do zobaczenia w górach!

77 454 45 24
piodobro@wp.pl
Tadeusza Kościuszki 39, 45-062 Opole
 • Aktualności

  Przeczytaj co u nas się dzieje.

 • Korona Gór Polski

  Zobacz, które szczyty tworzą Koronę Gór Polski.

 • Wyprawy

  Przeczytaj relacje z naszych wypraw.

 • Współpraca

  Poznaj naszych partnerów i sponsorów.

 • Historia szkoły

  Poznaj historię Opolskiego Elektryczniaka.

Najnowsze artykuły

Nowy nabór do Szkolnego Klubu Górskiego

Nowy nabór do Szkolnego Klubu Górskiego

Udało się! Wystartował nowy rok szkolny - Jesteśmy po pierwszym tygodniu. Wielu z Was już pyta, co można zrobić, żeby zostać członkiem SKG Opole, dlatego rozpoczynamy nowy nabór. Warto tworzyć...

Ekspedycja 6 w Karkonoszach

Ekspedycja 6 w Karkonoszach

Kolejna wyprawa za nami. Można byłoby się zdziwić, ale to już nasza szósta Ekspedycja.

Laureat olimpiady o górach z naszej szkoły i panel dyskusyjny o naszym klubie

Laureat olimpiady o górach z naszej szkoły i panel dyskusyjny o naszym klubie

W czwartek 12 grudnia 2019 na Politechnice Opolskiej odbyła się konferencja o górach i panel dyskusyjny o Szkolnym Klubie Górskim.

Spotkanie członków SKG z Krzysztofem Wielickim

Spotkanie członków SKG z Krzysztofem Wielickim

W czwartek 5 grudnia 2019 członkowie Szkolnego Klubu Górskiego uczestniczyli w spotkaniu z niezwykłą osobą.

Spotkanie nowych członków SKG

Spotkanie nowych członków SKG

We wtorek 15.10.2019 odbyło się spotkanie członków Szkolnego Klubu Górskiego działającego w Opolskim Elektryczniaku.

Rusza nabór do Szkolnego Klubu Górskiego

Rusza nabór do Szkolnego Klubu Górskiego

Jesteśmy po pierwszym tygodniu roku szkolnego. W naszym Klubie Górskim rozpoczynamy nowy nabór. Warto tworzyć prawdopodobnie jedyny taki Szkolny Klub w Polsce. Możesz nie tylko poznać nowe szlaki czy też...

Ekspedycja 5 w Tatrach

Ekspedycja 5 w Tatrach

To już możnaby rzec jubileuszowa Ekspedycja, bo już piąta. Tym razem członkowie Szkolnego Klubu Górskiego wyruszyli w Tatry.

Opowieść o Himalajach w Opolskim Elektryczniaku

Opowieść o Himalajach w Opolskim Elektryczniaku

W ramach spotkań z ludźmi gór organizowanych przez Szkolny Klub Górski, w środę 13 marca 2019 odbyło się kolejne spotkanie.

 

 

O nas

Szkolny Klub Górski jest klubem o charakterze typowo turystyczno-górskim, co oznacza, że każdy - nieistotne, czy wytrawnym "góralem", czy też początkującym turystą - znajdzie tu coś dla siebie.

Cele i zadania

Zadania i cele jakie stawia sobie Szkolny Klub Górski.

Spotkania

Siedzibą naszego Klubu jest Zespół Szkół Elektrycznych w Opolu. Spotykamy się w wcześniej ustalone środy o godz. 14.45.

Członkowie klubu

Jeśli kochasz góry i chciałbyś poznać szlaki i pasma górskie to masz niesamowitą okazję.

Zapisy

Napisz do nas na Facebooku, na maila bądź wypełnij formularz.

Czy można przeżyć 3 pory roku w ciągu jednego dnia? Oczywiście! Przekonaliśmy się o tym jako uczestnicy Drugiej Ekspedycji Szkolnego Klubu Górskiego. W czasie gdy tegoroczni maturzyści główkowali się nad argumentami do rozprawki lub rozwiązaniem równania podczas próbnych matur, my wędrując przez błoto, śnieg czy asfalt zdobywaliśmy kolejne szczyty należące do Korony Gór Polskich.

Wszystko zaczęło się rankiem 23 listopada br., gdy wraz z Opiekunami oraz z Dyrektorem Opolskiego Elektryczniaka na czele, zajęliśmy miejsca w autobusie, który nas zawiózł do Zagórza Śląskiego. Zobaczyliśmy tam zaporę wodną oraz w ramach rozgrzewki weszliśmy na wzgórze z Zamkiem Grodno na szczycie.
Warto dodać, że uczniowie w ramach przygotowań do wyjazdu, byli odpowiedzialni za przygotowanie szlaku pod względem oznakowania trasy, charakterystyki czy też topografii terenu. Podczas listopadowej ekspedycji odpowiedzialnymi byli tegoroczni maturzyści Kewin Warzecha i Mikołaj Chmielak. „Bardzo się ucieszyłem, że opiekun Szkolnego Klubu powierzył mi przygotowanie szlaku – powiedział Kewin Warzecha. „Dzięki temu każdy z członków czuje odpowiedzialność za nasz klub, ale nade wszystko pozwala w bardziej świadomy sposób przygotować się do wyjazdu w góry” – dodaje Mikołaj.
Następnie rozpoczęliśmy nasz marsz na pierwszy szczyt w Górach Sowich - Wielką Sowę. Już pierwszego dnia ostatnie siedem kilometrów pokonaliśmy w iście zimowych warunkach. Były ośnieżone drzewa, mnóstwo śniegu na szlaku no i niepowtarzalny klimat na szczycie. Myślę, że nawet zdjęcia tego nie oddadzą - to trzeba przeżyć. Piętnaście minut po zdobyciu szczytu byliśmy już w schronisku „Sowa” gdzie się zagrzaliśmy przy kominku, zjedliśmy smaczną kolację, a po podsumowaniu dnia oraz odprawie i poznaniu szlaku na następny dzień wędrówki Pan Dyrektor Dariusz Dobrowolski przeprowadził zajęcia z orientacji mapy, używania kompasu i chodzenia na azymut. Małe przypomnienie wiadomości ze szkoły podstawowej i poszerzenie ich o nowe umiejętności na pewno pomoże w przyszłych wędrówkach. Nawet tych bez szlaków.
Drugi dzień zapowiadał się ciężko i taki był. Wyruszyliśmy rankiem w zimowej aurze, aby do pierwszej wioski zejść w czasie roztopów, a podczas pokonywania 21 kilometrowej trasy napotkać błotne przeszkody, brak oznaczeń szlaków, bardzo wymagające podejścia i znowu śnieg i lód. Wędrówka przez te wszystkie pory roku sprawdziła naszego charta ducha jednak wynagrodziły to nam piękne widoki i „schroniskowe schabowe”. Do schroniska „Andrzejówka” w Górach Kamiennych dotarliśmy po raz kolejny o zmroku i we mgle. 24 listopada zakończyliśmy podsumowaniem dnia, transmisją meczu ligi mistrzów jak i graniem w bierki. Nawet nie wiecie ile taka rozgrywka może dostarczyć emocji i radości.
Ostatnie kilkanaście godzin naszej wyprawy zaczęliśmy od zdobycia drugiego szczytu Korony Gór Polskich - Waligóry w paśmie Gór Kamiennych. Po krótkim aczkolwiek trudnym technicznym podejściu mogliśmy się cieszyć z możliwości dopisania kolejnej góry do naszych legitymacji klubowych. Kolejnym punktem było wejście na Chełmiec. Tego dnia pogoda nam naprawdę dopisywała, rano przywitał nas lekki mróz a promienie słońca nie opuszczały nas już do końca wędrówki. I przy tych jakże korzystnych warunkach atmosferycznych około godziny 13.00 wstawiliśmy się koło krzyża milenijnego i wieży z nadajnikami na najwyższym szczycie Gór Wałbrzyskich. Po zejściu do Boguszowa dopełniliśmy formalności w urzędzie miasta przybijając pieczątkę na siódmej stronie legitymacji Klubu Zdobywców Korony Gór Polskich.
„Bardzo się cieszę, że tak wielu młodych ludzi chce zmagać się z różnymi trudnościami w górach, ale jeszcze większą radością są też niesamowite relacje czy tez rozmowy na szlakach czy w schronisku” – powiedział Dariusz Dobrowolski, dyrektor Opolskiego Elektryczniaka, który również był uczestnikiem ostatniej wyprawy.
Wspólne chodzenie po górach to niesamowita szkoła życia. „W szkole zdobywamy wiedzę, na zajęciach praktycznych często nabywamy umiejętności, a podczas wyjazdów uczymy się codzienności życia” – zaznaczył Kewin Warzecha. „Dla mnie osobiście bardzo ważne jest to, że można razem z nauczycielami czy też dyrektorem porozmawiać na szlaku czy w schronisku o tym czym żyje na co dzień” – powiedział Mikołaj Chmielak, tegoroczny maturzysta Opolskiego Elektryczniaka.
Powrót do Opola umiliła nam wizyta w pizzerii, która była czasem na podsumowanie naszej ekspedycji i zwieńczeniem wspólnego, trzydniowego wysiłku. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opiekunom za wspólną przygodę!

Zobacz zdjęcia z wyprawy.

Dlaczego chodzę po górach?

Kiedyś na Demotywatorach przeczytałem zdanie, które bardzo dobrze odpowiada na pytanie dlaczego chodzę po górach. Otóż ludzi można podzielić na dwa rodzaje: na tych, którym nie trzeba tłumaczyć tej miłości do gór i na tych, którzy nigdy tego nie zrozumieją.
Piotr Dobrowolski
Nauczyciel - członek SKG
Góry przyciągają mnie swoją magią i nieprzewidywalnością. Potrafią skatować nogi ale odwdzięczają się pięknymi widokami. Pozwalają mi zapomnieć o codziennej, szarej rzeczywistości.
Mikołaj Żytyński
Odkąd pamiętam lubię wysiłek fizyczny, góry są wspaniałym miejscem na sprawdzenie swoich sił i jednocześnie odpoczynek od codzienności. Czasami wspinaczka jest męcząca, ale widoki z samego szczytu są czymś niesamowitym i niezapomnianym.
Bartłomiej Zieliński
Góry są dla mnie doskonałą odskocznią od codzienności. Uczą doceniać rzeczy proste, takie których na co dzień nie dostrzegamy. Wbrew pozorom są ciekawe i zawsze nieprzewidywalne.
Kewin Warzecha
Lubię podziwiać górskie krajobrazy, spędzać aktywnie czas, dużą satysfakcję przynosi mi stanięcie na szczycie góry po całym dniu wędrówki.
Adam Lukosik
Dlaczego lubię chodzić po górach? Co przyjemnego jest w zmęczeniu, pocie, i bolących od wędrówki nogach? Może to, że powietrze u góry ma lepszy smak, a przebywanie na szlaku pozwala na psychiczne katharsis.
Mikołaj Chmielak
Jest w tym coś nieuchwytnego i niewytłumaczalnego. Nieważne ile razy byśmy się starali to wytłumaczyć, to i tak nie zrozumiesz tego dopóki sam nie spróbujesz.
Adrian Panek
Bardzo lubię góry... Ogólnie kontakt z naturą i w tym wypadku nie muszą być to akurat góry. Szum drzew, świeże powietrze i spokój. Uwielbiam poznawać nowe miejsca.
Michał Wojda
Gdy pojechałem pierwszy raz w góry 6 lub 7 lat temu bardzo mi się spodobały piękne widoki, nieźle towarzystwo przyroda ale nie tylko 3 lata temu gdy pojechałem na Babią Górę poczułem tą chęć i dalsza ochotę chodzenia po górach. W górach zawsze umiem się odstresować, wyluzować zapomnieć o kłopotach, naładować tak zwane baterie nigdzie tak nie umiem odpocząć jak w górach.
Nikodem Sękowski

Należymy do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski

Korona Gór Polski ustanowiona została w 1997 roku, a tworzy ją 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich naszego kraju. Aby zostać jej zdobywcą trzeba wejść na nie pokonując siłą własnych mięśni ponad 30 tysięcy metrów n.p.m. Klub zrzesza nie tylko rodaków z kraju, ale i mieszkańców wielu państw europejskich, a nawet dalekiej Syberii. Osoby przyjęte do Klubu mają prawo noszenia odznaki klubowej. Członkowie Klubu Zdobywcy Korony Gór Polski dokumentują swoje wejścia na koronne szczyty w specjalnej książeczce zbierając pieczątki.

Zobacz wykaz szczytów