Szkolny Klub Górski

Góry zachwycają, inspirują, porządkują wiele ludzkich spraw. O górach można mówić bez końca.

"Świat wartości w górach jest prosty i przejrzysty dla każdego. Ale jest to absolut piękna i estetycznych doznań. Nie chcesz, nie jedziesz. Nie jedziesz, nie widzisz. Nie widzisz, nie przeżywasz. Wybór należy do ciebie." – Piotr Pustelnik.

Szkolny Klub Górski umożliwia młodym ludziom dokonać wyboru. Do zobaczenia w górach!

77 454 45 24
piodobro@wp.pl
Tadeusza Kościuszki 39, 45-062 Opole
 • Aktualności

  Przeczytaj co u nas się dzieje.

 • Korona Gór Polski

  Zobacz, które szczyty tworzą Koronę Gór Polski.

 • Wyprawy

  Przeczytaj relacje z naszych wypraw.

 • Współpraca

  Poznaj naszych partnerów i sponsorów.

 • Historia szkoły

  Poznaj historię Opolskiego Elektryczniaka.

Najnowsze artykuły

Niezwykłe spotkanie o trekkingu w Himalajach

Niezwykłe spotkanie o trekkingu w Himalajach

W ramach „Spotkań z ludźmi gór” organizowanych przez Szkolny Klub Górski, w środę 10 kwietnia 2024 odbyło się kolejne spotkanie.

Opowieść o trekkingu w Neapolu

Opowieść o trekkingu w Neapolu

Przed nami niesamowite spotkanie.

Filmowe podsumowanie Ekspedycji 12

Filmowe podsumowanie Ekspedycji 12

Zapraszamy do oglądnienia filmu podsumowującego Ekspedycję 12, która odbyła się w dniach 11 - 13.03.2024.

Ekspedycja 12 zaprowadziła nas w malownicze Sudety

Ekspedycja 12 zaprowadziła nas w malownicze Sudety

W dniach 11 - 13.03.2024 Szkolny Klub Górski uczestniczył w kolejnej, już dwunastej Ekspedycji.

Ślubowanie i przyjęcie nowych członków do Szkolnego Klubu Górskiego

Ślubowanie i przyjęcie nowych członków do Szkolnego Klubu Górskiego

W środę, 3 stycznia 2024 r. 25 uczniów naszej szkoły złożyło uroczyste ślubowanie i wyraziło chęć przynależenia do Szkolnego Klubu Górskiego.

Członkowie SKG uczestniczyli w akcji "Apteczka na szlaku"

Członkowie SKG uczestniczyli w akcji "Apteczka na szlaku"

Projekt polega na zaopatrzeniu jak największej liczby punktów na trasach, którymi poruszają się turyści w rzeczy, które nie zawsze mamy w plecakach, a które bardzo mogą nam się przydać.

Zapisy do Szkolnego Klubu Górskiego

Zapisy do Szkolnego Klubu Górskiego

Wystartował nowy rok szkolny - Jesteśmy po miesiącu Wielu z Was już pyta, co można zrobić, żeby zostać członkiem SKG Opole, dlatego rozpoczynamy nowy nabór. Warto tworzyć prawdopodobnie jedyny taki...

Bieszczadzka Ekspedycja 11 zrealizowana

Bieszczadzka Ekspedycja 11 zrealizowana

W dnia 25-29.09.2023 Szkolny Klub Górski uczestniczył w kolejnej, już jedenastej Ekspedycji.

 

 

O nas

Szkolny Klub Górski jest klubem o charakterze typowo turystyczno-górskim, co oznacza, że każdy - nieistotne, czy wytrawnym "góralem", czy też początkującym turystą - znajdzie tu coś dla siebie.

Cele i zadania

Zadania i cele jakie stawia sobie Szkolny Klub Górski.

Spotkania

Siedzibą naszego Klubu jest Zespół Szkół Elektrycznych w Opolu. Spotykamy się w wcześniej ustalone środy o godz. 14.45.

Członkowie klubu

Jeśli kochasz góry i chciałbyś poznać szlaki i pasma górskie to masz niesamowitą okazję.

Zapisy

Napisz do nas na Facebooku, na maila bądź wypełnij formularz.

Kolejna wyprawa za nami. Można byłoby się zdziwić, ale to już nasza szósta Ekspedycja.

Tym razem członkowie Szkolnego Klubu Górskiego wyruszyli w Karkonosze by zdobyć kolejny szczyt należący do Korony Gór Polski. Oczywiście chodzi o Śnieżkę.
Planowanie Ekspedycji rozpoczęło się już z początkiem roku szkolnego. Decyzja gdzie jedziemy była znana już od samego początku. Celem były Karkonosze w szacie zimowej. Podczas tej styczniowej ekspedycji było nas rekordowo dużo, bo aż 29 osób wraz z opiekunami, panem Krzysztofem, panem Piotrem i panem Waldemarem.
Ta szósta Ekspedycja naszego Klubu rozpoczęła się 7 stycznia 2020 roku wyjazdem z Opola o godzinie 6.30. Przed wędrówką na zaplanowany szczyt mieliśmy jeszcze okazję poznać krajobraz Karpacza oraz odczuć na własnej skórze ”anomalię grawitacyjną”. Bardzo interesujące zjawisko.
Naszą „podróż” po górach rozpoczęliśmy przy całkiem dobrych warunkach atmosferycznych, szlakiem czarnym, a następnie czerwonym, którym dotarliśmy na Śnieżkę w bardzo dobrym tempie. Tempo to narzucił nam nasz pan przewodnik, widząc chęć i zaangażowanie z naszej strony. Mimo dużego tempa mieliśmy czas aby posłuchać opowiadań Pana przewodnika o Karkonoszach, o tym jak są zbudowane góry Karkonoskie, a także o historii i kulturze mieszkańców tej ziemi.
Przepiękne krajobrazy wynagrodziły nam trud szlaku. Po drodze mieliśmy wiele podejść i zejść które wymagały od nas determinacji. Wszystko się jednak udało a na szczycie Snieżki wykonaliśmy wspólną fotografię w śnieżnej scenerii. To nie koniec pierwszego dnia wyprawy.
Po przerwie w Domu Śląskim oraz po odpowiednim zapakowaniu sprzętu wyruszyliśmy w stronę schroniska Odrodzenie, w którym  była nasza baza i tam mieliśmy wszystkie noclegi. Schronisko te w porównaniu z innymi które zwiedziliśmy podczas tej wyprawy miało swój specyficzny klimat. Bardzo nam się tam dobrze odpoczywało. Trasa, którą szliśmy do schroniska pierwszego dnia zagwarantowała nam szereg atrakcji pogodowych. Szliśmy w słońcu i deszczu, było ciepło i zimno. Myślę, że zdjęcia tego nie oddadzą - to trzeba przeżyć! Pierwszy dzień Ekspedycji był bardzo intensywny, a plany wyprawy zmieniały się dynamicznie.
Drugi dzień to wyjście do schroniska Samotnia przy Małym Stawie. Kierunek Ekspedycji był niepewny bo pogoda płatała nam figle. Trasa była bardzo malownicza ale wymagała uwagi i poświęcenia. Jednak warto było. Wiatr hulał ale zdjęcia są przepiękne. Odpoczynek w schronisku Samotnia pozwolił nam kontynuować powrót do bazy drogą bardziej widokową. Każdego dnia w czasie wyprawy przechodziliśmy szkolenie antylawinowego pod kierunkiem Pana przewodnika korzystając z sprzętu górskiego: czekanów, kijków i raczków. Na zakończenie dnia każdy z uczestników, który zdobył po raz pierwszy szczyt z naszym klubem otrzymał specjalną odznakę Szkolnego Klubu Górskiego.
Trzeci, ostatni dzień wyprawy to pakowanie plecaków i powrót szlakiem przez Czechy do miejscowości Przesieka. Tam czekał na nas transport do domu. Wszyscy cali i zdrowi wróciliśmy z naszej szóstej Ekspedycji zahaczając po drodze o Pizzę Hut.
Ekspedycja ta pomimo trudnych warunków pogodowych była bardzo udana. Już planujemy następne wypady w góry.
Fabian Niesłony

Wszystkie zdjęcia z ekspedycji http://skg.elektryk.opole.pl/klub/galeria-zdj%C4%99%C4%87/ekspedycja-6-karkonosze-7-9012020.html

Dlaczego chodzę po górach?

Kiedyś na Demotywatorach przeczytałem zdanie, które bardzo dobrze odpowiada na pytanie dlaczego chodzę po górach. Otóż ludzi można podzielić na dwa rodzaje: na tych, którym nie trzeba tłumaczyć tej miłości do gór i na tych, którzy nigdy tego nie zrozumieją.
Piotr Dobrowolski
Nauczyciel - członek SKG
Góry przyciągają mnie swoją magią i nieprzewidywalnością. Potrafią skatować nogi ale odwdzięczają się pięknymi widokami. Pozwalają mi zapomnieć o codziennej, szarej rzeczywistości.
Mikołaj Żytyński
Odkąd pamiętam lubię wysiłek fizyczny, góry są wspaniałym miejscem na sprawdzenie swoich sił i jednocześnie odpoczynek od codzienności. Czasami wspinaczka jest męcząca, ale widoki z samego szczytu są czymś niesamowitym i niezapomnianym.
Bartłomiej Zieliński
Góry są dla mnie doskonałą odskocznią od codzienności. Uczą doceniać rzeczy proste, takie których na co dzień nie dostrzegamy. Wbrew pozorom są ciekawe i zawsze nieprzewidywalne.
Kewin Warzecha
Lubię podziwiać górskie krajobrazy, spędzać aktywnie czas, dużą satysfakcję przynosi mi stanięcie na szczycie góry po całym dniu wędrówki.
Adam Lukosik
Dlaczego lubię chodzić po górach? Co przyjemnego jest w zmęczeniu, pocie, i bolących od wędrówki nogach? Może to, że powietrze u góry ma lepszy smak, a przebywanie na szlaku pozwala na psychiczne katharsis.
Mikołaj Chmielak
Jest w tym coś nieuchwytnego i niewytłumaczalnego. Nieważne ile razy byśmy się starali to wytłumaczyć, to i tak nie zrozumiesz tego dopóki sam nie spróbujesz.
Adrian Panek
Bardzo lubię góry... Ogólnie kontakt z naturą i w tym wypadku nie muszą być to akurat góry. Szum drzew, świeże powietrze i spokój. Uwielbiam poznawać nowe miejsca.
Michał Wojda
Gdy pojechałem pierwszy raz w góry 6 lub 7 lat temu bardzo mi się spodobały piękne widoki, nieźle towarzystwo przyroda ale nie tylko 3 lata temu gdy pojechałem na Babią Górę poczułem tą chęć i dalsza ochotę chodzenia po górach. W górach zawsze umiem się odstresować, wyluzować zapomnieć o kłopotach, naładować tak zwane baterie nigdzie tak nie umiem odpocząć jak w górach.
Nikodem Sękowski

Należymy do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski

Korona Gór Polski ustanowiona została w 1997 roku, a tworzy ją 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich naszego kraju. Aby zostać jej zdobywcą trzeba wejść na nie pokonując siłą własnych mięśni ponad 30 tysięcy metrów n.p.m. Klub zrzesza nie tylko rodaków z kraju, ale i mieszkańców wielu państw europejskich, a nawet dalekiej Syberii. Osoby przyjęte do Klubu mają prawo noszenia odznaki klubowej. Członkowie Klubu Zdobywcy Korony Gór Polski dokumentują swoje wejścia na koronne szczyty w specjalnej książeczce zbierając pieczątki.

Zobacz wykaz szczytów