Szkolny Klub Górski

Góry zachwycają, inspirują, porządkują wiele ludzkich spraw. O górach można mówić bez końca.

"Świat wartości w górach jest prosty i przejrzysty dla każdego. Ale jest to absolut piękna i estetycznych doznań. Nie chcesz, nie jedziesz. Nie jedziesz, nie widzisz. Nie widzisz, nie przeżywasz. Wybór należy do ciebie." – Piotr Pustelnik.

Szkolny Klub Górski umożliwia młodym ludziom dokonać wyboru. Do zobaczenia w górach!

77 454 45 24
piodobro@wp.pl
Tadeusza Kościuszki 39, 45-062 Opole
 • Aktualności

  Przeczytaj co u nas się dzieje.

 • Korona Gór Polski

  Zobacz, które szczyty tworzą Koronę Gór Polski.

 • Wyprawy

  Przeczytaj relacje z naszych wypraw.

 • Współpraca

  Poznaj naszych partnerów i sponsorów.

 • Historia szkoły

  Poznaj historię Opolskiego Elektryczniaka.

Najnowsze artykuły

Przyjęcie nowych członków do Klubu Górskiego

Przyjęcie nowych członków do Klubu Górskiego

Już w najbliższą środę 20 października br. odbędzie się pasowanie na członków Klubu Górskiego.

Projekt "Z Opola na dach Europy"

Projekt "Z Opola na dach Europy"

W tym roku szkolnym nasz Klub Górski obchodzić będzie 6-lecie założenia. Z tej okazji członkowie klubu będą realizować projekt "Z Opola na dach Europy".

Nabór do Szkolnego Klubu Górskiego

Nabór do Szkolnego Klubu Górskiego

Wystartował nowy rok szkolny - Jesteśmy po pierwszym tygodniu. Wielu z Was już pyta, co można zrobić, żeby zostać członkiem SKG Opole, dlatego rozpoczynamy nowy nabór. Warto tworzyć prawdopodobnie jedyny...

Ekspedycja 7 Beskid Żywiecki

Ekspedycja 7 Beskid Żywiecki

W Ekspedycji 7 członkowie Szkolnego Klubu Górskiego wyruszyli eksplorować Beskid Żywiecki i Śląski.

Ekspedycja 6 w Karkonoszach

Ekspedycja 6 w Karkonoszach

Kolejna wyprawa za nami. Można byłoby się zdziwić, ale to już nasza szósta Ekspedycja.

Laureat olimpiady o górach z naszej szkoły i panel dyskusyjny o naszym klubie

Laureat olimpiady o górach z naszej szkoły i panel dyskusyjny o naszym klubie

W czwartek 12 grudnia 2019 na Politechnice Opolskiej odbyła się konferencja o górach i panel dyskusyjny o Szkolnym Klubie Górskim.

Spotkanie członków SKG z Krzysztofem Wielickim

Spotkanie członków SKG z Krzysztofem Wielickim

W czwartek 5 grudnia 2019 członkowie Szkolnego Klubu Górskiego uczestniczyli w spotkaniu z niezwykłą osobą.

Spotkanie nowych członków SKG

Spotkanie nowych członków SKG

We wtorek 15.10.2019 odbyło się spotkanie członków Szkolnego Klubu Górskiego działającego w Opolskim Elektryczniaku.

 

 

O nas

Szkolny Klub Górski jest klubem o charakterze typowo turystyczno-górskim, co oznacza, że każdy - nieistotne, czy wytrawnym "góralem", czy też początkującym turystą - znajdzie tu coś dla siebie.

Cele i zadania

Zadania i cele jakie stawia sobie Szkolny Klub Górski.

Spotkania

Siedzibą naszego Klubu jest Zespół Szkół Elektrycznych w Opolu. Spotykamy się w wcześniej ustalone środy o godz. 14.45.

Członkowie klubu

Jeśli kochasz góry i chciałbyś poznać szlaki i pasma górskie to masz niesamowitą okazję.

Zapisy

Napisz do nas na Facebooku, na maila bądź wypełnij formularz.

W Ekspedycji 7 członkowie Szkolnego Klubu Górskiego wyruszyli eksplorować Beskid Żywiecki i Śląski.

Ekspedycja rozpoczęła się 14 czerwca 2021 roku od zbiórki w szkole o godzinie 6:45. Pierwszego dnia po rozgrzewce wyruszyliśmy na Rysiankę. Była piękna słoneczna i ciepła pogoda. W tym dniu pokonaliśmy 21 km pieszo wykonując przy tym 28 tys. kroków. Na szlaku natknęliśmy się na wracające z pastwiska owce. Po drodze minęliśmy 3 schroniska: pierwsze na Hali Boraczej, gdzie zjedliśmy pyszne jagodzianki, drugie na Hali Lipowskiej i trzecie na Rysiance. Trasa liczyła 914 m podejść i 935 m zejść. Była dość męcząca, ale widoki z góry wynagradzały cały trud. Gdy zeszliśmy pojechaliśmy do naszej ,,bazy” do ośrodka Jaz w Węgierskiej Górce. Wieczorem odbyliśmy szkolenie na temat pierwszej pomocy w górach i po ciężkim dniu poszliśmy spać.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od śniadania o godzinie 8.00, a o godzinie 9.00 wyjechaliśmy z ośrodka. W tym dniu za cel obraliśmy Wielką Raczę. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od obowiązkowej rozgrzewki. Tego dnia przechodziliśmy przez Wielką Raczę, Małą Raczę, Przełęcz pod Orłem, Przełęcz Przegibek aż do Roztoki. W drodze minęliśmy 2 schroniska, jedno na Wielkiej Raczy, a drugie na Przełęczy Przegibek. Było trochę cieplej niż w pierwszym dniu. W tym dniu przeszliśmy najwięcej, bo aż 26 km czyli aż 35 tys. kroków. Zmęczeni udaliśmy się autobusem z powrotem do Węgierskiej górki na obiadokolację. Tak jak pierwszego dnia odbyliśmy wieczorem szkolenie.
Trzeci dzień podobnie jak drugi zaczął się od śniadania o 8.00. Zanim pojechaliśmy w góry wstąpiliśmy uzupełnić zapasy do sklepu. W tym dniu wzięliśmy na cel Wielką Rycerzową. Wyruszyliśmy z Soblówki. W drodze mijaliśmy tylko jedno schronisko na Rycerzowej. Trasa była mniej wymagająca niż dwie poprzednie, ale i tak najprostsza nie była. Przekraczaliśmy granicę ze Słowacją. Pogoda była bardzo sprzyjająca. Najwyższy punkt w tym dniu znajdował się 1226 m n.p.m. Przeszliśmy w sumie 17 km. Później pojechaliśmy na mały deserek w postaci lodów. Były pyszne. Następnie wróciliśmy do bazy na posiłek w postaci kiełbasy z grilla, a po tym wszystkim poszliśmy nad rzekę porobić kilka zdjęć, wejść do wody a na koniec na ostatnie szkolenie podczas ekspedycji. Po szkoleniu każdy miał czas na pakowanie się.
Czwarty i zarazem ostatni dzień rozpoczął się od tradycyjnego śniadania o 8.00. Ostatnim celem do zrealizowania został ustanowiony Klimczok. Była to zdecydowanie najkrótsza trasa, ponieważ na pewną wysokość wjechaliśmy wyciągiem, ale mimo swojej długości miała krótki odcinek, który był tak stromy, że całkowicie rewanżował jej długość. Ze szczytu było widać m.in. Skocznie Małysza na ,,Malince” w Wiśle. W autokarze podsumowaliśmy całą ekspedycję. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w restauracji McDonald’s.
Podsumowując pogoda nam dopisała, był to bardzo dobrze wykorzystany czas spędzony wśród niesamowitych ludzi. Widoki zapierały dech w piersiach.

Bartosz Dorosiewicz

Zobacz zdjęcia z Ekspedycji 7 w naszej galerii zdjęć.

Dlaczego chodzę po górach?

Kiedyś na Demotywatorach przeczytałem zdanie, które bardzo dobrze odpowiada na pytanie dlaczego chodzę po górach. Otóż ludzi można podzielić na dwa rodzaje: na tych, którym nie trzeba tłumaczyć tej miłości do gór i na tych, którzy nigdy tego nie zrozumieją.
Piotr Dobrowolski
Nauczyciel - członek SKG
Góry przyciągają mnie swoją magią i nieprzewidywalnością. Potrafią skatować nogi ale odwdzięczają się pięknymi widokami. Pozwalają mi zapomnieć o codziennej, szarej rzeczywistości.
Mikołaj Żytyński
Odkąd pamiętam lubię wysiłek fizyczny, góry są wspaniałym miejscem na sprawdzenie swoich sił i jednocześnie odpoczynek od codzienności. Czasami wspinaczka jest męcząca, ale widoki z samego szczytu są czymś niesamowitym i niezapomnianym.
Bartłomiej Zieliński
Góry są dla mnie doskonałą odskocznią od codzienności. Uczą doceniać rzeczy proste, takie których na co dzień nie dostrzegamy. Wbrew pozorom są ciekawe i zawsze nieprzewidywalne.
Kewin Warzecha
Lubię podziwiać górskie krajobrazy, spędzać aktywnie czas, dużą satysfakcję przynosi mi stanięcie na szczycie góry po całym dniu wędrówki.
Adam Lukosik
Dlaczego lubię chodzić po górach? Co przyjemnego jest w zmęczeniu, pocie, i bolących od wędrówki nogach? Może to, że powietrze u góry ma lepszy smak, a przebywanie na szlaku pozwala na psychiczne katharsis.
Mikołaj Chmielak
Jest w tym coś nieuchwytnego i niewytłumaczalnego. Nieważne ile razy byśmy się starali to wytłumaczyć, to i tak nie zrozumiesz tego dopóki sam nie spróbujesz.
Adrian Panek
Bardzo lubię góry... Ogólnie kontakt z naturą i w tym wypadku nie muszą być to akurat góry. Szum drzew, świeże powietrze i spokój. Uwielbiam poznawać nowe miejsca.
Michał Wojda
Gdy pojechałem pierwszy raz w góry 6 lub 7 lat temu bardzo mi się spodobały piękne widoki, nieźle towarzystwo przyroda ale nie tylko 3 lata temu gdy pojechałem na Babią Górę poczułem tą chęć i dalsza ochotę chodzenia po górach. W górach zawsze umiem się odstresować, wyluzować zapomnieć o kłopotach, naładować tak zwane baterie nigdzie tak nie umiem odpocząć jak w górach.
Nikodem Sękowski

Należymy do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski

Korona Gór Polski ustanowiona została w 1997 roku, a tworzy ją 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich naszego kraju. Aby zostać jej zdobywcą trzeba wejść na nie pokonując siłą własnych mięśni ponad 30 tysięcy metrów n.p.m. Klub zrzesza nie tylko rodaków z kraju, ale i mieszkańców wielu państw europejskich, a nawet dalekiej Syberii. Osoby przyjęte do Klubu mają prawo noszenia odznaki klubowej. Członkowie Klubu Zdobywcy Korony Gór Polski dokumentują swoje wejścia na koronne szczyty w specjalnej książeczce zbierając pieczątki.

Zobacz wykaz szczytów