Szkolny Klub Górski

Góry zachwycają, inspirują, porządkują wiele ludzkich spraw. O górach można mówić bez końca.

"Świat wartości w górach jest prosty i przejrzysty dla każdego. Ale jest to absolut piękna i estetycznych doznań. Nie chcesz, nie jedziesz. Nie jedziesz, nie widzisz. Nie widzisz, nie przeżywasz. Wybór należy do ciebie." – Piotr Pustelnik.

Szkolny Klub Górski umożliwia młodym ludziom dokonać wyboru. Do zobaczenia w górach!

77 454 45 24
piodobro@wp.pl
Tadeusza Kościuszki 39, 45-062 Opole
 • Aktualności

  Przeczytaj co u nas się dzieje.

 • Korona Gór Polski

  Zobacz, które szczyty tworzą Koronę Gór Polski.

 • Wyprawy

  Przeczytaj relacje z naszych wypraw.

 • Współpraca

  Poznaj naszych partnerów i sponsorów.

 • Historia szkoły

  Poznaj historię Opolskiego Elektryczniaka.

Najnowsze artykuły

Niezwykłe spotkanie o trekkingu w Himalajach

Niezwykłe spotkanie o trekkingu w Himalajach

W ramach „Spotkań z ludźmi gór” organizowanych przez Szkolny Klub Górski, w środę 10 kwietnia 2024 odbyło się kolejne spotkanie.

Opowieść o trekkingu w Neapolu

Opowieść o trekkingu w Neapolu

Przed nami niesamowite spotkanie.

Filmowe podsumowanie Ekspedycji 12

Filmowe podsumowanie Ekspedycji 12

Zapraszamy do oglądnienia filmu podsumowującego Ekspedycję 12, która odbyła się w dniach 11 - 13.03.2024.

Ekspedycja 12 zaprowadziła nas w malownicze Sudety

Ekspedycja 12 zaprowadziła nas w malownicze Sudety

W dniach 11 - 13.03.2024 Szkolny Klub Górski uczestniczył w kolejnej, już dwunastej Ekspedycji.

Ślubowanie i przyjęcie nowych członków do Szkolnego Klubu Górskiego

Ślubowanie i przyjęcie nowych członków do Szkolnego Klubu Górskiego

W środę, 3 stycznia 2024 r. 25 uczniów naszej szkoły złożyło uroczyste ślubowanie i wyraziło chęć przynależenia do Szkolnego Klubu Górskiego.

Członkowie SKG uczestniczyli w akcji "Apteczka na szlaku"

Członkowie SKG uczestniczyli w akcji "Apteczka na szlaku"

Projekt polega na zaopatrzeniu jak największej liczby punktów na trasach, którymi poruszają się turyści w rzeczy, które nie zawsze mamy w plecakach, a które bardzo mogą nam się przydać.

Zapisy do Szkolnego Klubu Górskiego

Zapisy do Szkolnego Klubu Górskiego

Wystartował nowy rok szkolny - Jesteśmy po miesiącu Wielu z Was już pyta, co można zrobić, żeby zostać członkiem SKG Opole, dlatego rozpoczynamy nowy nabór. Warto tworzyć prawdopodobnie jedyny taki...

Bieszczadzka Ekspedycja 11 zrealizowana

Bieszczadzka Ekspedycja 11 zrealizowana

W dnia 25-29.09.2023 Szkolny Klub Górski uczestniczył w kolejnej, już jedenastej Ekspedycji.

 

 

O nas

Szkolny Klub Górski jest klubem o charakterze typowo turystyczno-górskim, co oznacza, że każdy - nieistotne, czy wytrawnym "góralem", czy też początkującym turystą - znajdzie tu coś dla siebie.

Cele i zadania

Zadania i cele jakie stawia sobie Szkolny Klub Górski.

Spotkania

Siedzibą naszego Klubu jest Zespół Szkół Elektrycznych w Opolu. Spotykamy się w wcześniej ustalone środy o godz. 14.45.

Członkowie klubu

Jeśli kochasz góry i chciałbyś poznać szlaki i pasma górskie to masz niesamowitą okazję.

Zapisy

Napisz do nas na Facebooku, na maila bądź wypełnij formularz.

Świadectwem tworzenia Ekspedycji 8 podzielili się uczestnicy: Seweryn Szymon oraz Michał Czerezdrecki.

Ósma ekspedycja rozpoczęła się 15 listopada 2021 roku o godzinie 06:00 w szkole. Pośpiesznie przetransportowaliśmy cały sprzęt oraz bagaże do autokaru. Z lekkim opóźnieniem udaliśmy się w drogę.
Około godziny dziesiątej z miejscowości Jaworki byliśmy gotowi wyruszyć w stronę szczytu Wysoka wnoszącego się 1050m n.p.m. Zaraz po rozgrzewce, pod przewodnictwem Niny Dobosiewicz powędrowaliśmy zielonym szlakiem. Pogoda była słoneczna, choć w wyższych partiach gór napotkaliśmy na gęstą mgłę. Szlak wiodący ku górze był wyjątkowo pokryty błotem, które utrudniało nam poruszanie się. Czasami zdarzało się, że któryś z uczestników pośliznął się na błocie, szybko jednak pomagaliśmy mu postawić się do pionu. Samo wejście na Wysoką było bardzo efektowne, ponieważ przez dłuższy czas pole widzenia było ograniczone mgłą, na szczycie jednak powitały nas ostatnie promienie słońca zachodzącego za panoramą Tatr. Droga powrotna w ciemności wymagała dużej uwagi ze strony wszystkich uczestników, na szczęście byliśmy przygotowani, ponieważ wzięliśmy ze sobą latarki czołowe. Ubrudzeni od błota, wsiedliśmy do autokaru i pojechaliśmy prosto do naszego ośrodka. Tego dnia przeszliśmy 16 km pokonując przy tym przewyższenie 631 m.
Trasa drugiego dnia ekspedycji wiodła zielonym szlakiem przez Dolinę Chochołowską następnie żółtym na szczyt Grześ. Tego dnia startowaliśmy z parkingu nieopodal Siwej Polany razem z przewodnikiem tatrzańskim – Panem Marcinem. Podczas pokonywania szlaku mieliśmy również szkolenia z umiejętności technicznych radzenia sobie w terenie górskim. Po pokonaniu tym sposobem około 3 km na chwile zboczyliśmy ze szlaku, aby zaczerpnąć, tak ważnej dla wędrówki po górach, wody prosto ze Źródła Chochołowskiego. Następnie po około godzinie, aby zregenerować siły udaliśmy się do Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej. Z stamtąd odbiliśmy żółtym szlakiem w kierunku szczytu Grześ. Po zdobyciu szczytu tą samą drogą udaliśmy się powrotem do autokaru po drodze robiąc sobie przerwę na polanie. Tego dnia pokonaliśmy łącznie 22 km przy przewyższeniu 631m.
Trzeci dzień ekspedycji wyruszaliśmy z Kuźnic w kierunku Czarnego Stawu Gąsienicowego pod przewodnictwem przewodnika Tatrzańskiego - Pana Andrzeja udaliśmy się niebieskim szlakiem. Podczas szlaku przewodnik wdrażał nas w zasady zachowania w górach zimą, zdobywając w praktyce umiejętności rozpoznawania terenu pod względem lawinowym. Po około godzinie drogi, po trudnym fizycznie podejściu w ramach odpoczynku odbyliśmy na szlaku szkolenie na temat zachowania się w górach w czasie burzy. Przechodząc przez Hale Gąsienicową naszym oczom ukazały się piękne stare opuszczone domki w stylu góralskim. Po około 15 minutach wędrówki doszliśmy do Schroniska PTTK Murowaniec w którym mogliśmy odpocząć oraz przy smacznym posiłku nabrać sił na kolejną część wędrówki. Dalsza droga prowadziła po często śliskich kamieniach oraz skałach. Kolejny raz mogliśmy się przekonać jak dobre wyposażenie może ułatwiać wędrówkę w górach. Gdy mijaliśmy Kamień Karłowicza przewodnik opowiedział nam o życiu pioniera polskiego taternictwa oraz historię jego tragicznej śmierci. Chwilę drogi od Kamienia Karłowiczowa oraz po pokonaniu kliku lekkich wzniesień naszym oczom ukazał się piękny Czarny Staw Gąsienicowy który o tej porze roku był zamarznięty co czyniło go jeszcze piękniejszym. Z powrotem do autokaru udaliśmy się tym razem niebieskim szlakiem przez Upłaz.
Ostatni dzień naszej Ekspedycji zdecydowaliśmy się spędzić w termach Chochołowskich z powodu niepozwalających na wędrówkę po górach warunków atmosferycznych w postaci opadów deszczu ze śniegiem. Zaraz po śniadaniu oraz zapakowaniu naszego sprzętu do autokaru, pożegnaliśmy się z ośrodkiem oraz wyruszaliśmy do term. Ciepło wody oraz hydromasaże pomogły nam uleczyć mikro urazy oraz napięcia powstałe w naszych mięśniach po trzech dniach wędrowania po górach. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na uzupełniający posiłek w restauracji pod złotą mewą McDonald’s.
Ekspedycja zakończyła się sukcesem, pomimo wielu trudności oraz niepewności związanych z zorganizowaniem wycieczki w czasach pandemii. Tak czas pobytu w górach to nie tylko pogłębiania relacji, czy zdobywanie szczytów ale również możliwość zdobywania doświadczenia górskiego w praktyce. Już nie możemy doczekać się kolejnej Ekspedycji.

Zobacz zdjęcia z Ekspedycji 8 - fotogaleria.

Dlaczego chodzę po górach?

Kiedyś na Demotywatorach przeczytałem zdanie, które bardzo dobrze odpowiada na pytanie dlaczego chodzę po górach. Otóż ludzi można podzielić na dwa rodzaje: na tych, którym nie trzeba tłumaczyć tej miłości do gór i na tych, którzy nigdy tego nie zrozumieją.
Piotr Dobrowolski
Nauczyciel - członek SKG
Góry przyciągają mnie swoją magią i nieprzewidywalnością. Potrafią skatować nogi ale odwdzięczają się pięknymi widokami. Pozwalają mi zapomnieć o codziennej, szarej rzeczywistości.
Mikołaj Żytyński
Odkąd pamiętam lubię wysiłek fizyczny, góry są wspaniałym miejscem na sprawdzenie swoich sił i jednocześnie odpoczynek od codzienności. Czasami wspinaczka jest męcząca, ale widoki z samego szczytu są czymś niesamowitym i niezapomnianym.
Bartłomiej Zieliński
Góry są dla mnie doskonałą odskocznią od codzienności. Uczą doceniać rzeczy proste, takie których na co dzień nie dostrzegamy. Wbrew pozorom są ciekawe i zawsze nieprzewidywalne.
Kewin Warzecha
Lubię podziwiać górskie krajobrazy, spędzać aktywnie czas, dużą satysfakcję przynosi mi stanięcie na szczycie góry po całym dniu wędrówki.
Adam Lukosik
Dlaczego lubię chodzić po górach? Co przyjemnego jest w zmęczeniu, pocie, i bolących od wędrówki nogach? Może to, że powietrze u góry ma lepszy smak, a przebywanie na szlaku pozwala na psychiczne katharsis.
Mikołaj Chmielak
Jest w tym coś nieuchwytnego i niewytłumaczalnego. Nieważne ile razy byśmy się starali to wytłumaczyć, to i tak nie zrozumiesz tego dopóki sam nie spróbujesz.
Adrian Panek
Bardzo lubię góry... Ogólnie kontakt z naturą i w tym wypadku nie muszą być to akurat góry. Szum drzew, świeże powietrze i spokój. Uwielbiam poznawać nowe miejsca.
Michał Wojda
Gdy pojechałem pierwszy raz w góry 6 lub 7 lat temu bardzo mi się spodobały piękne widoki, nieźle towarzystwo przyroda ale nie tylko 3 lata temu gdy pojechałem na Babią Górę poczułem tą chęć i dalsza ochotę chodzenia po górach. W górach zawsze umiem się odstresować, wyluzować zapomnieć o kłopotach, naładować tak zwane baterie nigdzie tak nie umiem odpocząć jak w górach.
Nikodem Sękowski

Należymy do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski

Korona Gór Polski ustanowiona została w 1997 roku, a tworzy ją 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich naszego kraju. Aby zostać jej zdobywcą trzeba wejść na nie pokonując siłą własnych mięśni ponad 30 tysięcy metrów n.p.m. Klub zrzesza nie tylko rodaków z kraju, ale i mieszkańców wielu państw europejskich, a nawet dalekiej Syberii. Osoby przyjęte do Klubu mają prawo noszenia odznaki klubowej. Członkowie Klubu Zdobywcy Korony Gór Polski dokumentują swoje wejścia na koronne szczyty w specjalnej książeczce zbierając pieczątki.

Zobacz wykaz szczytów