Szkolny Klub Górski

Góry zachwycają, inspirują, porządkują wiele ludzkich spraw. O górach można mówić bez końca.

"Świat wartości w górach jest prosty i przejrzysty dla każdego. Ale jest to absolut piękna i estetycznych doznań. Nie chcesz, nie jedziesz. Nie jedziesz, nie widzisz. Nie widzisz, nie przeżywasz. Wybór należy do ciebie." – Piotr Pustelnik.

Szkolny Klub Górski umożliwia młodym ludziom dokonać wyboru. Do zobaczenia w górach!

77 454 45 24
piodobro@wp.pl
Tadeusza Kościuszki 39, 45-062 Opole

 

 

W dniach 28-29 marca 2017 r. członkowie należący do Szkolnego Klubu Górskiego uczestniczyli w pierwszej wyprawie. Pierwszym szczytem był Śnieżnik – najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich, a drugim Jagodna – najwyższy szczyt Gór Bardzkich. Członkowie Klubu Górskiego mają również w swoich celach statutowych zdobywanie najwyższych szczytów górskich w kraju. Związane jest to z tym, że przynależą oni do Klubu Zdobywców Korony Gór Polskich.
We wtorek, 18 uczestników wyjazdu wraz z opiekunami spotkało się o godz. 7:30 w szkole i po sprawdzeniu obecności wyruszyło w kierunku busa, którym pojechali do Miedzygórza.

W czasie drogi uczniowie poznali historię ziemi kłodzkiej oraz charakterystykę pierwszego szczytu. Warto dodać, że członkowie klubu w ramach przygotowań do wyjazdu, przygotowali prezentację dotyczącą każdego szczyty pod względem oznakowania trasy, charakterystyki czy też topografii terenu.
Po dotarciu do Międzygórza, uczniowie spakowali wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy i wyruszyli wraz z przewodnikiem do schroniska na Śnieżniku. Trasa była wymagająca i bardzo urozmaicona. Ze względu na charakter grupy, przewodnik zaproponował wejście na szczyt częściowo szlakiem turystycznym. Warto podkreślić fakt niesamowitych warunków atmosferycznych. Pomimo dużej ilości śniegu, temperatura była tak wysoka, że można było śmiało chodzić w „krótkim rękawku”.
Po dotarciu do schroniska członkowie klubu rozpakowali się, zjedli obiad  i przyszedł czas wejścia na szczyt Śnieżnika. Dodatkowo przewodnik zaproponował przejście nieznakowaną trasą do źródła wód spływających aż do samego Morza Czarnego. Na szczycie Śnieżnika można było podziwiać przepiękną panoramę.
Wieczór w schronisku młodzież spędziła na szkoleniu przeprowadzonym przez przewodnika GOPR, a dla chętnych była możliwość wieczornego wejścia z czołówkami i latarkami na Średniak by podziwiać zachód słońca. Część uczniów spędziła jeszcze czas przy ognisku podziwiając rozświetlone niebo pełne gwiazd.
Następnego dnia po śniadaniu przyszła kolej na drugie szkolenie. Tym razem nauczyciele wychowania fizycznego: p. Krzysztof Kamieniak i p. Waldemar Dobrowolski przypomnieli podstawowe elementy dobrego przygotowania się do każdego wysiłku, czyli rozgrzewki, a szczególnie przygotowania do wyruszenia w góry.
Po zejściu ze Śnieżnika, przejechaniu tzw. autostradą sudecką w miejsce, uczniowie rozpoczęli wędrówkę na drugi szczyt jakim była Jagodna. Podziwiając przepiękne krajobrazy i „dzikie” tereny udało się wejść na najwyższy szczyt gór Bardzkich, a następnie przejść do schroniska Spalona, gdzie czekał przygotowany obiad. Po przybiciu kolejnych pieczątek do legitymacji członkowie SKG udali się w drogę powrotną do Opola.
Pierwszy wyjazd Szkolnego Klubu Górskiego zintegrował członków klubu górskiego, jak również pozwolił na „praktykę” zdobytej dotychczasowej wiedzy ze szkoleń.

Zobacz zdjęcia z wyprawy.