Szkolny Klub Górski

Góry zachwycają, inspirują, porządkują wiele ludzkich spraw. O górach można mówić bez końca.

"Świat wartości w górach jest prosty i przejrzysty dla każdego. Ale jest to absolut piękna i estetycznych doznań. Nie chcesz, nie jedziesz. Nie jedziesz, nie widzisz. Nie widzisz, nie przeżywasz. Wybór należy do ciebie." – Piotr Pustelnik.

Szkolny Klub Górski umożliwia młodym ludziom dokonać wyboru. Do zobaczenia w górach!

77 454 45 24
piodobro@wp.pl
Tadeusza Kościuszki 39, 45-062 Opole

Szkolny Klub Górski

 

 

Dzień 8 marca 2017 r. zapisze się w historii Opolskiego Elektryczniaka na długo.

23 uczniów naszej szkoły złożyło uroczyste ślubowanie i wyraziło chęć przynależenia do Szkolnego Klubu Górskiego, który od września 2016 roku działa w naszej szkole. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji działalności Klubu, w którym uczniowie oprócz zdobywania wiedzy, uczestniczą również w szkoleniach organizowanych przez GOPR. Członkowie SKG ukończyli już 3 szkolenia otrzymując certyfikaty: „W górach bezpiecznie zimą”, W górach bezpiecznie latem” oraz „Bezpieczeństwo w górach wysokich”.  Ponadto członkowie Szkolnego Klubu Górskiego uczestniczyli w spotkaniach z „Ludźmi gór” m.in. z Jankiem Melą oraz Krzysztofem Wielickim podczas „Opolskiego Festiwalu Gór”.
Następnie uczniowie złożyli na ręce Dyrektora Opolskiego Elektryczniaka Pana Dariusza Dobrowolskiego przyrzeczenia, a potem Dyrektor symbolicznie czekanem dokonał mianowania na członka Szkolnego Klubu Górskiego. Każdy otrzymał specjalnie przygotowaną legitymację oraz pamiątkową książkę „Trzydziesty kilometr” opowiadającą historię zmagań młodego człowieka, gdzie bieg maratoński staje się metaforą drogi życia: ciągłego zmagania ze sobą i światem, stawiania czoła wyzwaniom. W maratonie trzydziesty kilometr to punkt krytyczny (tzw. „ściana”) i dla bohatera powieści, przyszedł czas, by się z nim skonfrontować zarówno w biegu, jak i w życiu.
Pan Dyrektor Dariusz Dobrowolski w słowie skierowanych do zgromadzonej młodzieży, nawiązując do książki zwrócił uwagę, że „każdy z nas w swoim życiu ma jakąś górę, jakiś szczyt na których wchodzi. Ważne, żeby zdobyć się na trud wchodzenia i wyrzeczenia, wtedy nagrodą jest wspaniały widok”. Dyrektor Opolskiego Elektryczniaka wyraził również radość z dotychczasowych dokonań Klubu Górskiego oraz satysfakcję z takich licznej liczby osób tworzących Szkolny Klub.
Już pod koniec marca br. uczniowie tworzący Klub Górski będą uczestniczyć w pierwszym wyjeździe w góry, do którego się obecnie przygotowują. Pierwszym szczytem będzie Śnieżnik - najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich, a kolejnym Jagodna – najwyższy punkt Gór Bystrzyckich. Członkowie Elektryk Mountains przynależą bowiem do Klubu Zdobywców Korony Gór Polskich i zdobywają wszystkie 28 najwyższych szczytów pasm górskich. Podczas wyjazdu uczniowie będą się szkolić przez przewodnika GOPR-u w schronisku na Śnieżniku, gdzie będą nocować.
Na zakończenie spotkania, które odbyło się w sali konferencyjnej naszej szkoły, został wyświetlony specjalnie przygotowany film pokazujący piękno naszych polskich gór. Nowi członkowie Klubu zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie dla upamiętnienia tej historycznej chwili.