Szkolny Klub Górski

Góry zachwycają, inspirują, porządkują wiele ludzkich spraw. O górach można mówić bez końca.

"Świat wartości w górach jest prosty i przejrzysty dla każdego. Ale jest to absolut piękna i estetycznych doznań. Nie chcesz, nie jedziesz. Nie jedziesz, nie widzisz. Nie widzisz, nie przeżywasz. Wybór należy do ciebie." – Piotr Pustelnik.

Szkolny Klub Górski umożliwia młodym ludziom dokonać wyboru. Do zobaczenia w górach!

77 454 45 24
piodobro@wp.pl
Tadeusza Kościuszki 39, 45-062 Opole

Szkolny Klub Górski

 

 

W dniach 6-7 grudnia 2022 r. część Członków Szkolnego Klubu Górskiego realizowała dwudniowy #4  challenge w ramach projektu „Z Opola na dach Europy”.

31 Osobowa Grupa Członków Szkolnego Klubu Górskiego przeszła 1271 km. Każdy z Uczestników trekkingu przeszedł 41 km trasy. Pierwszego dnia wystartowaliśmy z Opola i idąc przez lasy w okolicach Kosorowic zawędrowaliśmy do Kamienia Śląskiego. Tradycją jest to, że poznajemy historię miejsc, które odwiedzamy – historię pałacu, sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim przybliżył nam Uczeń Dominik. Następnie przechodząc obok lotniska i toru wyścigowego w Kamieniu udaliśmy się w stronę Góry Św. Anny. Warunki były bardzo trudne – przez całą drogę padał deszcz, a na podejściu towarzyszył nam mróz i śnieg. Dla Członków Szkolnego Klubu Górskiego zmaganie się w niesprzyjających warunkach pogodowych pozwala przygotować się lepiej do radzenia sobie z trudnościami w górach. Tego dnia „zdobyliśmy” Górę Chełmską – bo taką nazwę nosiła kiedyś Góra Św. Anny – pokonując 33 km.
Drugiego dnia, wyruszyliśmy z Domu Pielgrzyma na Górze św. Anny w warunkach zimowych – przez całą noc sypał śnieg. Uczniowie Tomasz i Kamil przybliżyli nam historię sanktuarium św. Anny, miejsca związanego również z obecnością papieża św. Jana Pawła II, który właśnie w 1983 roku odwiedził Górę Św. Anny jak również miejsc związanych z Powstaniami Śląskimi. Tak przygotowani mogliśmy najpierw udać się do bazyliki, a następnie szlakiem Powstańców Śląskich udaliśmy się pod pomnik Czynu Powstańczego, gdzie poznaliśmy historię Powstań Śląskich. Dalej przechodząc przez amfiteatr, idąc rezerwatem doszliśmy do Zdzieszowic skąd pociągiem wróciliśmy do Opola.
To już czwarty etap naszego projektu. Przypomnijmy, że projekt zakłada przejście tras trekkingowych, tak żeby suma km wszystkich uczestniczących wyniosła symboliczną wysokość Mont Blanc 4808 m.n.p.m, czyli 4808 km.
Podsumowując:
- 1 challenge - wzdłuż Odry przeszliśmy 594 km
- 2 challenge - szlak w Pieninach przeszliśmy 624 km
- 3 challenge – szlak z Opola na Malinę przeszliśmy 675 km.
- 4 challenge – szlak na Górę św. Anny przeszliśmy 1271 km.
Zostało nam jeszcze do przejścia 1644 km.
Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia - fotogaleria.